Az idei évben átlagosnál korábban indult be a zivatarszezon, mivel meglehetősen szokatlan módon már március 11-től kialakultak zivatarok az ország Győrtől délre található településein (Egyed, Győrszemere).
Március 12-én, szerdán az ország északi, északkeleti részét érintették zivatarok, méghozzá egy szupercellás zivatar is kialakult Gyöngyös környékén, melyet borsó, cseresznye nagyságú jég kísért. A korábbi évek szupercelláiról készült statisztikákat vizsgálva, a 2008-2024-es időintervallumban csak két alkalommal fordult elő szupercellás zivatar március végén (2023. március 25. és 2024. március 24.)
1. kép: Jégeső Gyöngyöshalászon 2025.03.12-én
Március 13-án csütörtökön, az érkező frontrendszer hatására ismét zivatarok tevékenykedtek a délutáni órákban a Tisza vonalától keletre, melyeket borsó nagyságú jég kísért.
A március 14-e zivatarokkal folytatódott, melyek közül az egyik zivatar felerősödve szupercellává fejlődött a Duna-Tisza közén, nyugatról keleti irányba haladva. Ilyen heves, szupercellás zivatarok jellemzően legkorábban májusban szoktak kialakulni!
A jégkármérséklő rendszer a korábbi évekhez hasonlóan idén is április 15-én kezdi meg a működését.
További információk a februári aszály – márciusi csapadékot illetően:
Nemcsak hazánkban, hanem Európa legnagyobb részén is a szokásosnál jóval szárazabb az idő, mivel kontinensünk időjárását egy hatalmas kiterjedésű anticiklon határozta meg február első felében.
Februárban csapadékhiány jelentkezett Kelet-Litvániában, Lengyelország nagy területén, Kelet-Csehországban, Szlovákiában, Ausztria nagy részén, Magyarországon és Nyugat-Romániában, valamint Ukrajna keleti, nyugati és északi peremvidékein, továbbá Közép- és Kelet-Törökországban, Spanyolország déli részén. A legtöbb érintett térségben az összesített két és fél havi csapadékmennyiség legfeljebb 30 mm volt, ami a sokéves átlagnak mindössze a fele, háromnegyede. Egyes régiókban a vizsgált időszak a három legszárazabb közé tartozott 1991 óta!
Március 10-től hazánk térségében kialakult erőteljes délnyugati áramlás meghozta a várt csapadékot. A hét végéig még két nagyobb hullámban érkezik kiadós eső. Mindez nagyon kedvező körülményeket teremt az őszi vetéseknek és a talaj feltöltődése is folytatódik. Emellett az ország nagy területén pénteken lehet számítani zivatarok kialakulására.
Forrás:
https://eswd.eu/