Erdőgazdálkodás

Az augusztusi, szeptember elejei aszályos időjárás következtében hatalmas, összességében több mint 300 ha erdőterületen keletkezett erdőtűz 2024. szeptember 5-én a Vas vármegyei Csönge és Kenyeri községhatárokban. A példaértékű helyi összefogással megfékezett erdőtűz okozta károk felszámolása jelentős terhet ró az erdőgazdálkodókra, erdőtulajdonosokra. Ebben nyújt segítő kezet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei szervezete és erdészeti szakértői hálózata.

A lombos és vegyes erdőkben az avarszintben, míg a fenyvesekben a lombkoronaszintben is tomboló erdőtüzet többnapos példaértékű helyi összefogással sikerült megfékezni. A tűzoltásban több mint 300 hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltó vett részt, 82 tűzoltójárművel, 20 erőgéppel és lajtoskocsival, munkájukat a Magyar Honvédség helikoptere is segítette. A védekezésben a kamara tagjai és tisztségviselői, valamint a Szombathelyi Erdészeti Zrt. munkatársai is tevékenyen részt vettek. A veszélyhelyzet – a gondviselésnek is köszönhetően – a szeptember 9-i, régóta várt, jelentős csapadékkal szűnt meg teljesen.

Az erdőket ért károsodás mértékét leginkább az erdőrészletek kora és fafajösszetétele befolyásolta. A tűz zömében a fenyő főfafajú állományokat érintette. Az idősebb állományoknál csak az aljnövényzet égett, így csak a fák törzse károsodott, míg a fiatalabb állományokban koronatűz is keletkezett.

A tűz eloltását, a veszélyhelyzet elmúlását követően a NAK falugazdász hálózatának munkatársai a szükséges kamarai segítség mértékének maghatározása és megalapozása érdekében felmérést készítettek a károsodott terület nagyságáról: 398 hektáron 77 db erdőrészletet érintett a katasztrófa.

Az érintett erdők nagy része (338 hektár) magántulajdonban van, melyből 130 hektár rendezetlen gazdálkodású, tehát nincs bejegyzett erdőgazdálkodója. A fennmaradó területek a Szombathelyi Erdészeti Zrt. kezelésében állna.

A Vas Vármegyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztályának Erdészeti Osztálya 194 hektáron rendelte el hatósági határozatban a károsodott – vélhetően elpusztult, regenerálódni nem képes – faállomány letermelését és írt elő erdőfelújítási kötelezettséget. Az erdészeti hatóság a maradék területen is figyelemmel kíséri a faállomány egészségi állapotát, és ha szükséges, azokon is elrendeli a fahasználatot, illetve az erdőfelújítást. A határozatok az erdőgazdálkodók nevére szólnak, ahol nincs bejegyzett erdőgazdálkodó, ott ezeket az erdőtulajdonosok nevére kézbesítik.

Az erdészeti hatóság által szabott szoros határidők miatt fontos, hogy a tulajdonosok minél előbb megkezdjék a kommunikációt egymás között arról, hogy hogyan és milyen forrásból tervezik megvalósítani a határozatban szereplő munkálatokat.

Az erdőgazdálkodók, erdőtulajdonosok tehát azon túl, hogy jelentős kár érte őket – s kétséges a károsodott faanyag értékesítési lehetősége is –, még eleget is kell tegyenek az erdőtörvény szerinti helyreállítási kötelezettségüknek. Ez nagy adminisztratív és anyagi terhet ró rájuk.

A gazdák, tulajdonosok megsegítése érdekében a NAK Vas Vármegyei Igazgatósága és a NAK Erdészetei Szakértői hálózata – a Kormányhivatal Erdészeti Osztályának bevonásával – 2025 január 21-én Ostffyasszonyfán tartott tájékoztató rendezvényt a helyreállításról, a jogszabályi kötelezettségekről és a kárfelszámoláshoz igénybevehető támogatási lehetőségekről. A rendezvény nagy érdeklődés mellett, mintegy 60 fő gazdálkodó, tulajdonos, kísérő részvételével zajlott.

A tájékoztatón a NAK szakértői ismertették az erdőtörvényből adódó felújítási kötelezettséget az érintett erdőrészletekre, a tulajdonosokkal közösen átbeszélték a fafajválasztás témakörét és a Közös Agrárpolitika keretében igénybe vehető támogatási lehetőségeket

Ajánlásuk szerint azon erdőkben, ahol rendezetlenek a gazdálkodási viszonyok, az elsődleges feladat az erdőgazdálkodás megszervezése, a tulajdonosok által erdőgazdálkodó választása, kijelölése. Erdőgazdálkodót választhatnak maguk közül, de az erdőgazdálkodással – élve a jogszabály adta lehetőségek egyikével – földhasználati szerződés keretében megbízhatnak egy erdőgazdálkodásra jogosul erdészeti szakirányító vállalkozást is. Ez utóbbi előnye, a szakirányító vállalkozás fakitermelési és erdőfelújítási munkák elvégzésében, valamint a hatósági és a pályázati ügyintézésben való jártassága.

A NAK Erdészeti Szakértői Hálózata levélben is tájékoztatja az érintett tulajdonosi és gazdálkodói kört a rendezvényen elhangzottakról, valamint – előzetes egyeztetés alapján – személyes konzultációs lehetőséget is biztosít számukra.

Ha szeretné felvenni a kapcsolatot a NAK regionális erdészeti szakértőjével, azt megteheti hétfő, kedd, szerda 9:00–16:00 óra között a 06-1-773-3360 telefonszámon, vagy írjon az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre, az Agrárkamara Erdészeti Szakértői Hálózata ebben is segít.

 

NAK / Schmidt Péter

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám