Környezetgazdálkodás

Elsőre talán furcsának hangzik, de talajaink védelméhez nagymértékben hozzájárulhatunk már az optimális gumiabroncsnyomás beállításával is. Az elv azon alapul, hogy növeljük a gumiabroncs talajjal történő érintkezési felületét a szántóföldön végzett munkálatok során.

Hála a modern technológiának, a gumiabroncsok nyomása könnyen szabályozható anélkül, hogy kárt tennénk benne, viszont ezek az apró változtatások hatalmas különbséget és ezáltal segítséget jelenthetnek. A gyártók által meghatározottan létezik az optimális nyomás, amin az abroncsok csúcsteljesítményen teljesítenek és az is, amin még biztonságosan üzemeltethetőek. Ezt kihasználva optimalizálhatják a gazdálkodók gumiabroncsaik beállítását és használatát. A magasabb abroncsnyomás nagyon jó a kiépített utakon, mert kevesebb energia felhasználásával (és ezáltal kevesebb üzemanyaggal), gyorsabban érhető el a célterület, ám amint a jármű megérkezik a termőföldre ez a nyomás már nem lesz optimális. Ugyanis a magasabb abroncsnyomás mellett megnő a nyommélység, ezáltal jobban lesüllyed a kerék és sokkal nagyobb erőre lesz szükség a talajmunkálatok elvégzéséhez, azonban ennél jóval nagyobb probléma az ezáltal a talajainkban okozott kár.

Miért is okoz ez kárt talajban? Köztudomású, hogy a gépek súlya nem elhanyagolható és abban az esetben, ha a kerekekben nagy a nyomás, akkor jóval kisebb területre összpontosul ez a súly. Az összpontosult terhelés összetömöríti a talajt, amely rengeteg kárt okoz:

  • károsítja és elpusztítja a talajszerkezetet és talajéletet,
  • a mély keréknyom átforgatja a talajt és hozzájárul a szerves anyagok és a talaj felső részeinek nedvességtartalmának eltékozlásához,
  • létrehozhat egy vízzáró réteget, amely meggátolja azt, hogy a vizek lejussanak a talajba, valamint azt is, hogy a növények gyökerei eljussanak a talaj mélyebben található vízkészleteihez

Talajaink számára az alacsonyabb keréknyomás hatalmas segítséget jelent azáltal, hogy az így kissé meglapult abroncsfelület révén sokkal nagyobb felületen oszlik el az a nyomás, ami egyébként feleakkora helyre összpontosulna. Talajaink szerkezete ezáltal jóval kevésbé károsodik. A talaj szerkezetességének megőrzése bizonyítottan sokat segít a vízmegőrzésben, a tápanyagok megfelelő tárolásában. A jó szerkezetesség védi a talajéletet is, mely nélkülözhetetlen talajaink folyamatos fejlődéséhez, hasznos funkcióinak betöltéséhez.

A „laposabb” kerék a termőföldön nem süllyed be, hanem felfekszik a talaj tetejére, így kevésbé talajromboló az alkalmazása és ami szintén nagyon fontos a gazdálkodó számára, hogy ezáltal kevesebb energiát, üzemanyagot igényel a meghajtás, az időkihasználás is jobban tervezhető.
Érdemes megemlíteni, hogy a modern technológiák lehetővé teszik félautomata abroncsnyomás szabályozók használatát is, így még a beállítás sem okozhat különösebb gondot vagy kényelmetlenséget a gazdálkodók számára.

A megfelelő gumiabroncsnyomás alkalmazásának előnyei a talajon:

  • talajnyomáscsökkenés / sekélyebb nyomok
  • az alacsonyabb talajtömörítő hatásnak köszönhetően jobb víz és tápanyaggazdálkodás
  • csekélyebb gördülési ellenállás,
  • kisebb kerékcsúszás
  • növekvő területteljesítmény
  • jelentős üzemanyag-megtakarítás
  • hosszabb szezon kihasználtság

Két fontos - gumiabroncsokra vonatkozó - szabály, amelyeket érdemes betartani a talajművelés során:

  • NE menjünk rá a nedves talajra: se a talajnak, se a gépeknek nem tesz jót!
  • Alacsony abroncsnyomással műveljük talajainkat!

IDE KATTINTVA áttekinthető a fentieket vizuális formában is bemutató ábra.

 

NAK KAP-hálózat ZTE / Kornéli Benjámin

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám