2025. január 28-án a Bizottság elfogadta Magyarország KAP Stratégiai Tervének újabb módosítását.

Az elmúlt évben Magyarország két újabb módosítási csomagot nyújtott be a KAP Stratégiai Tervhez. Ezek a változások számos területet érintenek, és fontos információkat tartalmaznak a mezőgazdasági termelők számára. A két csomag összesen közel 30 beavatkozást érint, beleértve számos állattenyésztési, vidékfejlesztési, agro-ökológiai és erdészeti jogcímet. (Utóbbiról bővebben itt olvashat.)

A módosítások között számos technikai változás található, mint például fogalompontosítások és szövegbeli hibajavítások, valamint tartalmi módosítások is, melyek a teljesség igénye nélkül a következők:

  • A Natura2000 szántóterületek kompenzációs támogatása beépítésre került az Agrárkörnyezetgazdálkodási kifizetések (AKG) támogatásba annak érdekében, hogy a Natura2000 szántó területek fenntartásán túl a Natura Szántó területek javítása is megvalósuljon.
  • Állatjóléti támogatások a szarvasmarha ágazatban intézkedés kiegészítésre került az üsző és borjak esetében két új egységes egységösszeggel.
  • Állatjóléti támogatás a méhészeti ágazatban intézkedés esetében a jogosultsági kritériumok közül törlésre került az a feltétel, amely szerint a TIR-ben a tartás kezdetének legalább három évvel meg kellett előznie a kérelembenyújtás napját. A méhészeti múlt értékelése átkerül a kiválasztási szempontok közé.
  • Agro-ökológiai program esetében technikai jellegű módosítás történt, mely szerint a „Forgatás nélküli talajművelés” gyakorlathoz kapcsolódó alkalmazható növényvédő szer lista helyett egy negatív, tiltó lista került kialakításra a könnyebb értelmezhetőség és ellenőrizhetőség miatt.

Emellett a második módosító csomagban két új beavatkozás is kialakításra került: az Agrár-környezetgazdálkodás (AKG) és az Ökogazdálkodás (ÖKO) területén. Melyekről kicsit bővebben:

Az AKG program célja a környezet állapotának megőrzése és javítása, a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése, illetve a természeti erőforrások fenntartható használatának támogatása. Az új beavatkozás a korábbi AKG program tapasztalataira építve egy olyan új programot hirdet meg, amely a korábbi 16 TECS több, mint 300 előírását fejleszti tovább egy egyszerűbb, jobban átláthatóbb rendszerben. A változtatás célja az előírások racionalizálása és egyszerűsítése volt úgy, hogy a program környezeti céljai ne sérüljenek. A környezeti ambíció-szint növelése érdekében az előző programhoz képest több változás történt – néhány példa erre:

  • az új AKG-ban az erózió-érzékeny és az aszály-érzékeny szántó területek kezelésére szolgáló vállalások (amelyek korábban külön TECS-ben voltak) bekerültek a Horizontális szántó TECS-be úgy, hogy az érzékeny területek speciális vállalásai érdemben nem változtak meg;
  • szántó kategória esetén kialakítottak a horizontális szántó tematikus előíráscsoportnál magasabb környezeti hozzáadott értékkel rendelkező két új tematikus célcsoportot, melyek a talajmegújító szántó és a Natura 2000 szántó;
  • 16 Tematikus előíráscsoport helyett 10 került kialakításra, azaz kevesebb számú, de TECS-enként több kötelező és kibővített vállalással.

A vízgazdálkodással, vízmegtartással kapcsolatosan pedig külön felhívás megjelentetését tervezik annak érdekében, hogy célzottabban lehessen kialakítani a felhívás vállalásait, keretszabályait.

A korábbi ÖKO program tapasztalataira alapozva került kidolgozásra az új ÖKO beavatkozás.

Az új Ökológiai gazdálkodás támogatása c. intézkedés azoknak nyújt lehetőséget az 5 éves kötelezettségvállalási időszak alatt, akik konvencionális területeiket ökológiai művelés alá vonják, vagy az ökológiai művelésbe vont területeiken fenntartják ezt a gazdálkodási módot. Az új beavatkozásban számos változtatás történt az előző támogatási időszak ökológiai gazdálkodást érintő előírásaihoz képest, mint például az, hogy

  • az ültetvény földhasználati kategóriát három kategóriára bontották: intenzív gyümölcsös, extenzív gyümölcsös és szőlőültetvény.

A gyümölcs földhasználati kategória újra strukturálásának célja, hogy a keletkező költségek és a kieső jövedelmekhez jobban igazodó ültetvénycsoportok kerüljenek kialakításra.

A KAP Stratégiai Terv folyamatosan fejlődik, és a változások célja a magyar mezőgazdasági szektor versenyképességének és fenntarthatóságának további javítása.

Javasoljuk, hogy a folyamatos tájékozottság érdekében olvassák a NAK, valamint az Agrárminisztérium hivatalos oldalát.

A pályázati felhívások alapjául szolgáló aktuális KAP Stratégiai Terv itt, a hatályos pályázati felhívás menetrend pedig itt érhető el.

 

NAK KAP-hálózat ZTE/ Tuchbandné Varga Orsolya

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám